TINI TÉMÁK
Minden ,ami tini!



MENÜ

Ragya Para

 

alien9.gif

Nyuszika ül a folyó parton és a víztükörbe nézegeti a piros pöttyöket az arcán, nyomogatja őket. Arra megy a róka és megkérdi:
Mi az, nyuszika? Pubertás?
-Frászt, sörét!

A tinédzserek életét megkeserítő dolgok egyike ,a pattanásos bőr!

Az akne nem más, mint a szőrtüszők és faggyúmirigyek gyulladásos betegsége.

A beszáradt faggyú és a baktériumok a bőr pórusaiban összegyűlnek (mitesszer), amely elzárja a szőrtüszőből ürülő faggyú útját. Az elzáródás következtében a baktériumok tovább szaporodnak és a faggyúban levő zsírokat lebontva, tovább irritálhatják a bőrt, végső esetben gennyes szőrtüsző és faggyúmirigy gyulladást okoznak.

A pattanásos bőr kezelésekor a bőr saját melaninjában nyelődik el a fény, a keletkező hő a gyulladás kifejezett mérséklődését váltja ki, mivel csökkenti a faggyútermelést, elpusztítja a gyulladást kiváltó baktériumokat és fokozza a szervezet helyi immunreakcióját. A pattanásos bőr kezelésénél mindig az egész területet kezeljük (egész arcot, nyakat) stb.

Probléma, ha kipattan

Ha a sok faggyú egyszerűen kijuthatna a bőr felszínére, nem okozna gondot. Csakhogy ilyenkor nagy valószínűséggel akadozik a szállítás.

A hajlamosaknál egy kis fokozott elszarusodás, ami a faggyúval együtt eltömheti a mirigy kivezető nyílását, és máris ott a pattanás. Az ily módon megduzzadt mirigybe a bőr természetes baktériumflórájának lakói közül egyesek bevándorolhatnak, és a kivezető nyílásban megtelepedve, gyulladásossá tehetik.

Szerencsés esetben a mitesszer nem gyullad be.

Ha épp csak piroslik, és aztán mégiscsak könnyen kiürül, pár nap alatt elmúlik.

A fehér mitesszerek zártak, mert szaruréteg fedi őket, ezért talán hajlamosabbak begyulladni. Gyakran nem is láthatók szabad szemmel, csak akkor tűnnek át a vékony fedő bőrrétegen, ha a bőrt kicsit megfeszítjük, és erős lámpával megvilágítjuk.

A fekete mitesszer nyílt, mégsem a belekerülő piszoktól sötét elsősorban - ahogy ezt sokan gondolják -, hanem a melanin nevű bőrfestéktől és a belekerült sejttörmeléktől.


A nem-gyulladásos károsodások kialakulását még némi homály fedi, de valószínűleg magának a faggyúnak bizonyos komponensei vagy a bakteriális tevékenység miatt keletkező anyagok károsítják a bőrfelszín rendes szöveti felépítését.

A gyulladásos mitesszerek, azaz pattanások között megkülönböztetünk gennyes pattanásokat , csomókat (amikor a gyulladás nagyobb területre terjed ki, a bőr kemény), és még ennél is kiterjedtebb gyulladásos mitesszereket, ún. hólyagokat .


Az egyszerű pattanások 3-10 napig csúfítják el a bőr érintett területét, egy-egy csomó 2-3 hétig keseríti (el)viselőjét, a hólyagok pedig több hónapig is kitartanak.

A napfény általában jótékony hatású a közönséges akne esetében, de az ún. majorca akne pont napfény hatására jelentkezik. A szoláriumtól nem várhatunk viszont semmi jót.
Az említetteken kívül természetesen a napfényre, kozmetikumokra adott allergiás válaszreakció is okozhat pattanásokat. Gyógyszertári vagy gyógynövényes fertőtlenítő szappannal naponta kétszer, reggel és este is tisztítsd meg az arcodat!



Kezelési tanácsok:

  • Javíthat a helyzeten, ha megválogatod, mi kerül a tányérodra: csökkentsd minimálisra a cukorfogyasztást, szorítsd háttérbe a csokoládét, az édességeket, a zsírban sült ételeket és az olajos magvakat.

     

  • A gyógynövényeket is segítségül hívhatod: a körömvirág kiváló gyulladáscsökkentő, akárcsak a kamilla. Ezeket használhatod krém formájában, de a szárított növényből főzetet is készíthetsz, amivel rendszeresen áttörölheted az érintett testtájakat.

     

  • Számos illóolaj is segít, hogy javuljon bőröd állapota. Erős fertőtlenítő a levendula, a teafa és a boróka. Nedves vattára cseppents néhány cseppet, és borogass be vele a problémás részeket. Szerencsére ma már számtalan szert kínál a szépségipar a megelőzésre és a kezelésre egyaránt. A reggeli arcmosáskor vagy az esti zuhanyozáskor a „hívatlan vendégeket” fölösleges piszkálni, mert az egyszerű tusfürdők csak rontanak a helyzeten.

  • Ezeket speciális szerekkel kell kezelned, hogy javíts a helyzeten. Ám nem mindegy hogyan teszed. A túlszárítás éppen úgy hat, mint az elzsírosítás, tehát az arany középutat kell választanod. Nem szabad dörzsölni sem, mert a gyulladt rész tovább fertőz és még több pattanásod lesz.

    Fontos, hogy a gyulladt bőr tudjon lélegezni és előbb gyógyuljon. Estére tehát semmit ne tegyél a pattanásra.

    Ha sminkeled magad, nappal mindenképpen folyékony alapozót használj, mert a kőpúderek még jobban beleülnek a pórusokba. Bármilyen furcsán is hangzik, a miteszereket védeni kell!

    Méghozzá a napfénytől. Ez ugyanis tovább károsítja a helyzetet, tehát nappalra fényvédő krémet is használhatsz. Fontos, hogy vizes alapú legyen a készítmény.

    A legjobb ilyenkor az átfogó kezelés. Vagyis ha egyszerre használod az arclemosó tonikot, a tisztító krémet és a hidratálót. A lényeg, hogy alapos legyél.  A napi tisztítás úgy kell elvégezned, hogy először langyos vízzel lemosod a bőröd, majd beszappanozod és leöblíted.

    Ne hagyd a bőrödön a szappant, mert kiszárad! Amikor lemostad tiszta törölközővel töröld meg, és kend be vizes alapú krémmel. Ha otthon szeretnéd elvégezni a kezelést, elég bemenned egy drogériába és kiválasztanod a számodra legmegfelelőbb kozmetikumot.

 

Szavazás

Mi a jobb érzés?
Az , ha kapok egy biciklit!
A szerelem!
Az , ha sok édességet kapnék vagy legalább az árát!
Az , ha eggyütt van a család!
Asztali nézet